PENDİK SU KAÇAĞI TESPİTİ

Pendik su kaçağı tespiti yapılırken duvarları kırmadan ve en kısa sürede tespit çalışması yapan Berrak Su Tesisat, 2000 yılından beri Pendik ilçesinde hizmet vermektedir. Firmamız, su kaçak tespit cihazları ile su kaçağının olduğu yeri noktasal olarak tespit etmektedir.

Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?

Su sızıntısı meydana geldiğinde belli başlı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler ışığından su kaçağını bulabilirsiniz. Ancak evde su kaçağı nasıl bulunur diyorsanız, noktasal olarak su sızıntısının yerini tespit edemezsiniz. Noktasal olarak su sızıntısını tespit edebilmek için elektronik cihazlara ihtiyaç vardır.

Su sızıntısını bulmak için her tesisat sistemini tek tek incelemek lazım. Öncelikle temiz su tesisatından başlayalım:

 • Temiz su tesisatında su sızıntısı başladığında, öncelikle su faturalarında yükselme meydana gelir.
 • Su faturalarındaki yükselme su kaçağının şiddeti ile doğru orantılıdır. Dikkatli bir kullanıcı faturadaki anormal yükselişi fark edecektir.
 • Ardından evin bir bölümünde durduk yere rutubet oluşur. Bu rutubet bölgesel olur. Yani duvarın tamamını etkilemez.
 • Rutubetin artından duvar boyasında kabarmalar meydana gelir. Bu kabarmalar, su kaçağının en sık görülen belirtilerindendir.
 • Su kaçağına müdahale edilmezse, meydana gelen kabarmalar dökülmeye başlar.
 • İlerleyen dönemlerde duvar sıvasında dökülmeler meydana gelebilir. Ancak bu sıvalardaki dökülmeler her zaman olmaz. Sıvanın kalitesine göre değişmektedir.
 • En son aşamada, duvar veya tavan suya doyduğu için damlama görülür. Bu aşamadan sonra beton zarar görmeye başlar.

Bu belirtiler görüldüğü an, ana su vanasını kapatarak profesyonel bir firma ile iletişime geçin. Pendik su kaçağı tespiti ne kadar erken yapılırsa o kadar az zararla kurtulursunuz.

Ancak bu belirtiler, su kaçağının sizin dairenizde olduğunu göstermeyebilir. Yan komşunun tesisatında ya da üst kat komşunuzun tesisatında da su kaçağı oluşabilir. Komşuların tesisatında su kaçağı olduğunda belirtileri sizin dairenizde ortaya çıkabilir. Özellikle bu belirtiler tavanda oluşuyorsa yüksek ihtimal üst kat komşunuzun tesisatında sorun vardır.

Bazen de üst kat komşunuzun tesisatında sorun yoktur ancak onun dairesinden sizin daireye su sızabilir. Bu durum da genellikle tuvalet ya da banyoda meydana gelir. Üst kat komşunuzun fayanslarında sorun olur. Komşunuz zemine su döktüğünde su sızıntısı sizin dairenize akabilir.

Su kaçağının meydana geldiği bir diğer tesisat ise; gider borularıdır. Gider borularında su kaçağı oluştuğunda:

 • Gider borularında su kaçağı meydana geldiğinde, temiz su tesisatındaki su kaçağı belirtilerine benzer belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Yoğun su tüketilen bir boruda su kaçağı meydana gelmişse, duvarda kabarmalar meydana gelir.
 • Ancak yoğun kullanılmayan bir boruda su kaçağı meydan gelmişse, sadece rutubet oluşabilir.
 • Su kaçağının olduğu borudan pis su geçiyorsa, örneğin tuvalet borusundan pis su geçer. Duvarın boyasında renk değişikliği olur.
 • Bu renk değişikliği, lavabo borusundaki su kaçaklarında oluşmaz.
 • Yine su kaçağının meydana geldiği boru tuvalet borusuysa, evin o bölümünde pis koku gelebilir.

Pis su tesisatı yani gider borusunda su kaçağı belirtileri oluşmuşsa, su tüketimini bırakmanız gerekir. Su tüketimini durdurduktan sonra belirtilerde azalma gözlemleniyorsa, hiç su tüketmeden firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Pimaş borularında su kaçağı meydana gelirse, belirtileri süreklilik arz etmez. Bir, iki gün evde olmazsanız, döndüğünüzde hiçbir belirti kalmayabilir. Tamamen suyun kullanıma bağlı olarak belirtilerde değişiklik meydana gelir.

Kalorifer borularında ise; su kaçağı belirtileri yok denecek kadar azdır. Yani duvarda zeminde rutubet, kabarma gibi belirtiler göremezsiniz. Çünkü kalorifer tesisatındaki suyun miktarı azdır ve suyun basıncı düşüktür. Kalorifer borusunda su kaçağı oluğunu kombideki bar göstergesine bakarak fark edebilirsiniz. Kombideki basınç göstergesi devamlı düşüyorsa su kaçağından şüphe edilebilir. Ancak kesin tespit için özel cihazlarla inceleme yapılması gerekir.

Pendik Su Kaçağı Tespiti | Pendik Sıhhi Tesisat

Pendik su kaçağı tespiti bilgisayarlı cihazlarla yapılan bir çalışmalıdır. Yani düşündüğünüz gibi, duvarlar kırılmaz ve tespit çalışması günlerce sürmez. Berrak Su Tesisat, Pendik su kaçağı tespitinde kullanılan cihazları Türkiye’ye ilk getiren firmalardan biridir. Bu nedenle 15 yıllık deneyime sahip kurumsal bir firmadır.

Pendik’te su kaçağı tespiti yapan firmalardan olan Berrak Su Tesisat, diğer firmaların aksine kameralı görüntüleme cihazı da kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı pahalı bir cihaz olduğu için Pendik su kaçağı tespiti yapan firmaların birçoğunda bulunmaz.

Kameralı görüntüleme cihazı olmadığında pimaş borularındaki su kaçaklarının tespiti çok zordur. Bu cihaz sayesinde, borunun içi görülür ve su kaçağına sebep olan durum tespit edilir.

Pendik’te su kaçağı bulan firma arıyorsanız hemen bizimle irtibata geçerek servis kaydı oluşturabilirsiniz. Ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek cihazlarla çalışmaya başlarlar.

Berrak Su Tesisatı | Sıhhi Tesisat | Tıkanıklık Açma | Petek Temizleme